Kirigami – odmiana origami

Kirigami pochodzi od japońskich słów „kiru” (do cięcia) i „kami” (papier). Główną różnicą pomiędzy origami i kirigami jest to, że origami powstaje wyłącznie poprzez składanie papieru, podczas gdy w kirigami zarówno składa się papier, jak i się go tnie. Podstawową metodą tworzenia projektu w kirigami jest umiejętne cięcie papieru. Dzięki tej sztuce można stworzyć niesamowite formy przestrzenne.
W Stanach Zjednoczonych pojęcie kirigami zostało wprowadzone przez Florence Temko w 1962 roku. Praktykę tę opisano w jej książce Kirigami, „Kreatywna sztuka cięcia papieru”.
Symetria jest bardzo ważną częścią kirigami. Po złożeniu papieru przed jego obcięciem powstały wzór jest taki sam po obu stronach. Proste projekty kirigami mogą składać się z czterokrotnej symetrii utworzonej przez złożenie papieru na pół w poziomie, a następnie na pół w pionie. Na drugim końcu spektrum można stworzyć 12-krotną symetrię, składając papier na pół, a następnie składając go na trzy części, a następnie ponownie składając na pół.
Większość wzorów kirigami ma ciągłe linie wskazujące, gdzie należy wyciąć i zacienione obszary, aby było wiadome, która część papieru zostanie usunięta. Linie przerywane zwykle oznaczają fałdy górskie lub fałdy dolinne.
Kirigami można technicznie wykonać na każdym rodzaju papieru, choć cieńszy papier jest koniecznością w projektach wymagających dużej ilości składania. W przypadku wyskakujących kart kilku rzemieślników zaleca stosowanie papieru akwarelowego, ponieważ subtelna faktura wzbudza zainteresowanie projektem. Najważniejszymi narzędziami stosownymi przy kirigami są nóż, nożyczki, szydło lub linijka do tworzenia ostrych zmarszczek na papierze, dwustronna taśma i klej w sztyfcie.
Kirigami i origami są często mylone ze sobą, ale te dwie techniki są zupełnie inne. Obie korzystają z różnych papierów i technik. Jednak technika origami nie pozwala na cięcia papieru. Aby stworzyć swój projekt, należy złożyć jeden lub więcej arkuszy razem. W origami nie można sklejać ani używać taśm. W kirigami jednak obie czynności są dozwolone.