Jeszcze książki nie umarły, póki my żyjemy

Czy w Polsce nastanie apokalipsa czytelnictwa?

Badania statystyczne z ostatnich lat prognozują postępujący regres w kulturze czytelniczej polskiego społeczeństwa. Raport z lat 2000-2016, sporządzony przez specjalistów skupionych wokół Biblioteki Narodowej, przedstawia stopniowy spadek praktyk czytelniczych (z 54% osób, które przeczytały chociaż jedną książkę w 2000 roku, do 37% w 2016 roku). Owszem, żyjemy w dobie społeczeństwa cybernetycznego, a o dostęp do informacji nie trudno, zważając na istnienie wielu kanałów informacyjnych (Internet, radio, telewizja), jednak książka nie spełnia tylko funkcji źródła faktograficznej wiedzy o świecie, a kontakt z nią pozwala na uruchomienie w strukturach myślenia każdego człowieka pewnych przejawów światopoglądowej suwerenności. To tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, że warto z książkami się „przyjaźnić” i nie traktować literatury jako wspomnienia edukacyjnego przymusu czytania lektur na lekcje języka polskiego. Pozostają otwarte pytania: czy w Polsce nadejdzie dzień śmierci czytelniczej? A czytanie książek będzie reliktem po kulturze intelektualnej przodków?

Dlaczego warto czytać książki?

1. Czytanie, a elokwencja, niekoniecznie po alkoholu

Ludzie, którzy odcinają się od czytania jakichkolwiek pozycji książkowych, mają najczęściej problem z wysokim stopniem elokwencji w kontaktach towarzyskich. Bardzo wiele świetnych powieści obyczajowych, ale nie tylko, bo thrillerów i kryminałów, zawiera znakomite partie dialogowe, naturalnie odbijające relacje komunikacyjne, które zachodzą w codziennym życiu. Czytanie książek to zatem skuteczna strategia, która dopomoże wzmocnić zdolność językowej błyskotliwości, dzięki której można nawet brylować w towarzystwie.

2. Wyobraźnia jest siłą o ogromnej władzy

Czytaj książki, a Twoja zdolność rozwiązywania problemów będzie bardziej flexibility, ponieważ niejedna recepta sukcesu zawarta jest w powieściowej historii konkretnego bohatera. To zwłaszcza kryminały uczą większej przenikliwości, wyostrzają zmysł analityczny, pozwalają na przewidywanie skutków pewnych zdarzeń, na długo zanim się pojawią. Z kolei czytanie literatury pięknej (przykładowo poezji) jest doskonałym treningiem własnej kreatywności, bo moc twórcza bijąca z dzieł subtelnych, pełnych pięknego obrazowania, uczy nas szacunku do własnej wyobraźni, pozwala w czytelnikach obudzić wiarę w to, że nasza percepcja ma przedziwną głębię, nie jest zero-jedynkowa.

3. Książki jako portal albo odskocznia od szarej rzeczywistości

Wielu ludzi przyzna, że podczas czytelniczego obcowania z jakąś powieścią science-fiction lub fantasy, odniosła wrażenie znalezienia się w jakimś alternatywnym świecie. Dlatego kontakt z książką jest skutecznym lekarstwem kultury, który pomoże uwolnić się od balastu ciążących na nas służbowych obowiązków. We współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym władzę absolutną sprawuje pośpiech i gonitwa za karierą. Warto jednak od czasu do czasu natrafić na małą oazę wolności pod postacią książki. Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie przekonasz, czy było warto zanurzyć się w innym świecie, stworzonym przez Stephana Kinga, Umberto Eco, czy Andrzeja Sapkowskiego.

Nie kończmy z książkami!

Dzięki książką stajemy się wrażliwsi na głębię estetyczną świata, są skutecznymi nauczycielkami cierpliwości i trudnej nauki akceptowania porządku rzeczywistości, w której jesteśmy uwikłani, czy nam się to podoba, czy też nie.

One Comment on “Jeszcze książki nie umarły, póki my żyjemy”

Dodaj komentarz