Kajak polietylenowy – cena a jakość

Wybierając kajak dla siebie na rynku zetkniemy się z dwoma rodzajami: laminatem i polietylenowym. Najczęściej dostępne są jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe. Aktualnie większą popularnością cieszy się właśnie kajak polietylenowy, cena takiego to kilka tysięcy złotych. Zarówno te laminatowe jak i polietylenowe mają swoje wady i zalety. Dokonując wyboru warto je poznać przed zakupem.

Cechy produktu – kajak polietylenowy

Sporą popularnością ze względu na swoje cechy ma kajak polietylenowy, cena jednak również jest wyższa niż w przypadku laminatu. Ogromną jego zaletą jest odporność na uszkodzenia i niedelikatne traktowanie, które zwłaszcza początkującym oraz w trudnym terenie mogą się zdarzyć. Są również niepodatne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czemu mogą służyć wiele lat w niezłym stanie technicznym. Trudno je wywrócić i zatopić, są zarówno wygodne jak i łatwe w transporcie. Bezawaryjność to również zwiększone bezpieczeństwo. Ich wadą jest trudność naprawy w trakcie spływu, tutaj przewagę ma laminat, którego można łatwo naprawić samodzielnie w trasie. Ogromną wadą jest to, że są ciężkie i nieco droższe od laminatów. Laminaty jednak, mimo, że lekkie to jednocześnie są podatne na uszkodzenia. Dla początkujących polecany jest na spokojne, bezpieczne wody. Kajak polietylenowy nada się dla osób zaawansowanych, które chcą pływać ekstremalnie, w ciężkich warunkach. Niektóre modele przystosowane są zarówno do rwących rzek jak i na morze.

Cena a jakość kajaków polietylenowych

Decydując się na kajak polietylenowy cena produktu może nas zaskoczyć. Jeśli wiemy, że kajak będzie noszony w trakcie wyprawy to lepiej zainwestować więcej w lekkie produkty z tego rodzaju materiału. Może się zdarzyć, że będą mniej ładowne, ale komfort w trakcie noszenia jest nieporównywalny. Kajaki polietylenowe to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Waha się to między 1000 a 4000 złotych w zależności od firmy i jakości wykonania. Są to łodzie turystyczne, istnieją również wyspecjalizowane dla zawodowców, te już są o wiele droższe. Dla pasjonatów i sportowców liczy się każdy szczegół w wykonaniu, także i cena jest o wiele wyższa niż dla przeciętnego wodnego turysty. Nie mając doświadczenia w pływaniu, warto skorzystać z usług wypożyczalni, które oferują taki sprzęt. Będzie to doskonały wstęp do tego, by porównać sprzęt i określić swoje preferencje po wykorzystaniu kajaków na wodzie. Kupując lub wypożyczając kajak należy się upewnić, że posiadamy odpowiedni bagażnik do auta na transport bądź przyczepkę.

Artykuł napisany przy współpracy z gokjak.com