Stosowanie map myśli ma wielu entuzjastów zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych, którzy wykorzystują je do różnego rodzaju prezentacji. Mapy myśli to bardzo proste w swoich założeniach rysunki, do których wykonania potrzeba nam tak naprawdę tylko długopisu, ale mimo wszystko ich stworzenie może sprawiać nam problem. Jest kilka zasad, których warto się trzymać, żeby całość wyglądała estetycznie.
Aby wykonać porządną mapę, myśli musimy mieć jej plan. Dobrze jest zaplanować sobie kilka elementów, które chcemy w niej zmieścić. Przyjmuje się obecnie, że pięć głównych gałęzi to maks, jaki może taka mapa udźwignąć, żeby była czytelna i zrozumiała, a do tego, żeby widać było w ogóle, co zostało na niej zawarte. Możemy w tym celu przejrzeć temat, który opracowujemy i wykonać plan notatki w punktach albo naszkicować ją sobie wstępnie na kartce. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie pominiemy tych informacji, które są dla nas najbardziej istotne i które koniecznie musimy przyswoić.
Ważną kwestią jest też rozmieszczenie naszego drzewka. Na środku kartki powinien znajdować się temat i najlepiej również mały rysunek, które z danym tematem nam się kojarzy. Następnie powinniśmy poprowadzić główne gałęzie w stronę krawędzi kartki, pamiętając jednak o pozostawieniu miejsca na szczegółowe omówienie każdego zagadnienia. Na gałęziach możemy pisać, ważne jest jednak, aby tekstu nie było za dużo. Jeśli przesadzimy, cała notatka stanie się zbyt nasycona, a przez to bezużyteczna. Pamiętaj, że im wyraźniej konkretne gałęzie będą od siebie oddzielone, tym lepiej będzie Ci się z nich uczyć.
Jeśli chodzi o kolory, to sprawa jest bardzo indywidualna. Jeśli wolisz, żeby na twojej kartce każde zagadnienie miało swój własny kolor, to wykorzystaj wszystkie pisaki, jakie masz pod ręką. Są też osoby, które preferują jeden tematyczny kolor, na przykład niebieski jest u nich zarezerwowany dla języka polskiego, a żółty na historię. Taki klucz dodatkowo pomaga nam odnaleźć się w tworzonych przez nas notatkach. Możemy też operować tylko czarnym lub niebieskim kolorem, w zależności od tego, jaki kolor tuszu ma nasz długopis. Ważne jest, żeby ilość kolorów nas nie przytłaczała i nie zasłaniała nam treści.
Więcej przydatnych wskazówek na temat filmów, seriali, zdrowia, diety i innych ciekawostek wykopiesz na www.ciekawa.pl.